XXI Festiwal Nauki w Pałacu Staszica

 XXI  Festiwal Nauki w Warszawie

22 września - 1 października 2017 r.

 

Szczegółowy program do pobrania: link do pdf

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie serdecznie zaprasza na
Festiwal Nauki w Pałacu Staszica
w ramach
 XXI  Festiwalu Nauki w Warszawie
22 września - 1 października 2017 r.
 
Druga połowa września to już tradycyjnie czas odbywającego się w stolicy największego festiwalu naukowego w Polsce i jednego z największych w tej części Europy.
Przez ponad tydzień dla wszystkich zainteresowanych otwierają swoje drzwi szkoły wyższe i instytuty badawcze, ale także wiele instytucji i towarzystw kulturalnych, naukowych i edukacyjnych. Podczas festiwalu będzie można spotkać się i porozmawiać ze znanymi i cenionymi polskimi naukowcami, ludźmi, dla których nauka jest pasją, sposobem na życie, źródłem inspiracji.          
PAN Archiwum w Warszawie bierze udział  po raz  szósty w Festiwalu Nauki w Warszawie, w formie spotkań weekendowych, w dwóch odsłonach:
1) w dniu 23-24 września 2017 r. na terenie PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie, w godz. 10.00-16.00
PROGRAM w Jabłonnie:
 
Wystawa: Tadeusz Kościuszko, Historia, tradycja, pamięć
Konkurs: dotyczący wystawy
Elementy kaligrafii: pisanie gęsim piórem, stalówką, patykiem lipowym, pieczętowanie.
Warsztaty: Jak szybko i łatwo można zrobić pudełko
 
oraz
 
2) w dniu 30 września 2017 roku w Pałacu Staszica w Warszawie (siedziba PAN Archiwum w Warszawie), w Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, w godz. 10.00-15.00
 
PROGRAM w Pałacu Staszica w Warszawie
 
Wykłady/Prezentacje
godz. 10.00-11.00
1. Za co lubimy darczyńców ?
Hanna  Krajewska, Jolanta Stasiak
 
Rola darczyńców we wzbogacaniu zasobów archiwalnych, na przykładzie PAN Archiwum w Warszawie. Zaufanie, szacunek i empatia, drogą do pozyskiwania bezcennych materiałów z prywatnych spuścizn i kolekcji. Uroczyste spotkanie z darczyńcami wyrazem wdzięczności dyrekcji i archiwistów, a także  dowodem na docenianie wartości pamiątek po przedstawicielach  polskiego  środowiska naukowego.
 
W ramach spotkania filmy:
- 60 lat Archiwum Polskiej Akademii Nauk
- Darczyńcy
Autor filmów: Bartosz Borkowski
 
godz. 11.10-11.40
2. Peregrynacja serca Tadeusza Kościuszki
 
Hanna Krajewska
Tadeusz Kościuszko ostatnie lata spędził w Solurze, w Szwajcarii. Swoje serce zapisał najmłodszej z córek Franza Zeltnera, w którego domu mieszkał. Jego ciało spoczęło na Wawelu. Emilia Zeltner opiekowała się sercem Kościuszki budując dla urny specjalne mauzolea. W 1895 r. urna z sercem trafiła na Zamek w Rapperswilu, po wyzwoleniu Polski - na Zamek Królewski. Po II wojnie tułała się w różnych miejscach aż wreszcie wróciła do kaplicy zamkowej.
 
godz. 11.40-12.00
Wystawa
Drogi do Polski serca Kościuszki
godz. 12.00-12.30 oraz przez cały czas trwania programu
3. Połączył ich „Dziennik” rozdzieliła „Pornografia”.
Anna Mieszkowska
Nieudana współpraca Anny Pozner (1917-2001), tłumaczki literatury i prac naukowych polskich pisarzy i uczonych we Francji z Witoldem Gombrowiczem
 
godz. 12.40-13.10
4. Kulisy pierwszych kampanii prezydenckich w Polsce- od teczki Tymińskiego po pożegnalne podanie nogi Lecha Wałęsy
Bartosz Borkowski
Jak wyglądały pierwsze prezydenckie kampanie wyborcze po transformacji ustrojowej? Kim byli tajemniczy specjaliści od wizerunku w latach 90? Jak organizowano debaty? Kto manipulował wyborcami?
 
godz. 13.20-13.50
5. Dobry młyn wszystko zmiele… O młynach i młynarzach w życiu zbiorowym wsi.
Katarzyna Słojkowska
Współcześnie młyny stanowią atrakcję turystyczną, a o młynarzach  raczej się nie słyszy. Dawniej młyny stanowiły instytucję, która swoim znaczeniem we wsi nie ustępowała kościołowi, dworowi czy karczmie. Młynarze cieszyli się autorytetem i pozycją, a dzięki temu, że w swoich zakładach potrafili okiełznać siły przyrody, uchodzili za czarowników. Motyw młyna wiele razy pojawiał się w literaturze, pieśni i przysłowiach.
 
godz.14.00-14.30
6.Wędrówki wystawy ”Polscy badacze Syberii” po Syberii.
Joanna Arvaniti
Wystawa Polscy badacze Syberii, w dwujęzycznej, polsko-rosyjskiej wersji językowej zaprezentowana została po raz pierwszy w 2008 r. w Prezydium Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie podczas Dni Nauki Polskiej w Federacji Rosyjskiej i wzbudziła od razu duże zainteresowanie. Następnie pokazano ją w wielu syberyjskich miastach  (Jakuck, Irkuck, Jenisejsk, Krasnojarsk, Ułan Ude, Kiachta, Nowosybirsk, Tomsk, Bijsk, Rubcowsk, Gornoałtajsk) i wciąż cieszy się tam popularnością. Przyczyną jej sukcesu jest odmienny niż dotychczas sposób ujęcia tematu -  polscy sybiracy zostali na niej pokazani głównie jako niestrudzeni i wnikliwi badacze Syberii, którzy przyczynili się do jej poznania i opisania.
Wystawa
 
Przez cały czas trwania programu (godz. 10.00-15.00)
 
Wystawa  Polscy badacze Syberii
 
PAN Archiwum w Warszawie
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
 
bo…
 
„ Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”

 

                                                                                                    Stefan Żeromski

 

Piknik naukowy z Marią

Noc Muzeów

Wesołych Świąt

Subskrybuj zawartość